G-pont a zenében

Zenei korszaktól és műfajtól függetlenül minden zeneszerző keze -amikor lekottázza művét- rögtön a G-re irányul: innen -a második vonalon álló hangról kezdi kanyarítani a violin- más néven G- kulcsot.

Néhány jellemző minta:


Hat évtized a zenében...



60 év, 22.000 sláger; ezek mindegyike a Billboard Top 100-as listájának első öt legjobb dala volt 1958-2016 között.

A zene, illetve a zenei ízlés változásának (fejlődésének?) megdöbbentően hiteles ábrázolását nézhetjük, hallgathatjuk meg ebben a különleges összeállításban:
(kattints rá!)
klikk ide!

Esze Jenő - emlékek...



Jenővel fél évszázaddal ezelőtt találkoztam először. Kertész Kornél zenész-tanár ifjú tanítványai voltunk és tanultuk a zongorázás elméletét és gyakorlatát.

Kertész úr -az OSzK Stúdió tanára és vizsgabizottsági tagjaként is- maximalista volt: a legmagasabb szint (az "A kategória) elérését követelte meg tanítványaitól. Ez legalább napi 4-5 óra gyakorlást igényelt: a skálázás (C-től C-ig oda-vissza, hármashangzatokkal), etűdök, gyakorlatok (Czerny, Dohnányi, Bach), előadási darabok (Sinding: Tavaszi zsongás, Gershwin: Rhapsody in Blue) és több száz tánc- és szórakoztatózenei szám kidolgozása.

Jenő megcsinálta! Sőt!!!
(Mivel én nem akartam hivatásos zenész lenni, ez nekem már sok volt, így elbúcsúztam a mestertől. Három év alatt rengeteget tanultam Kertész Kornéltól.) 

Később akkor találkoztam Jenővel, amikor már sikeres zenész - és zenetanár volt. A szórakoztatózenészek évenkénti minősítő (kategória) vizsgák többhetes időszakában Ő volt a zeneelmélet szakvizsgáztatója.

Amikor a billentyűs szintetizátorok berobbantak a profi és amatőr zenészek világába, Esze Jenő bebizonyította, hogy ezzel a hangszerrel nem csak kamuzni, hanem a lehetőségeit  hozzáértéssel használni is lehet. Engem lenyűgözött - de a Yamahát is, mert a demonstrátoruk lett.

Az Enciklopédia Kiadónál megkérdeztek, hogy kit javasolnék a Szórakoztató zenei lexikonom lektorának, természetesen Őt neveztem meg.


Szórakoztató zenei lexikon

Szórakoztató zenei lexikon
SZERZŐ
SZERKESZTŐ
LEKTOR
Enciklopédia Kiadó (Budapest) 
Fűzött kemény papírkötés , 186 oldal


















Klasszikusok Ableton-on

Az Ableton népszerűbb zeneszerkesztő szoftver és a Push elnevezésű kontroller használatával még virtuóz klasszikusok is előadhatók.

Az ördög hegedűse és az Ableton hangszere.





Paganini természetesen hegedű -és nem software & hardware- "hangszerre" komponálta remekművét:


Automatikus hangoló


A bejrúti mérnök Bassam Jalgha hobbi-zenészként az úd nevű arab lanton játszott. Fellépései előtt különösen sokat kínlódott húros hangszerének hangolásával, ami még csendben sem könnyű feladat. Ez késztette arra, hogy műszaki ismereteit hasznosítva és mérnök-zenész társát is bevonva nekiálljanak technikai megoldást találni a hangolás megkönnyítéséhez.  


Tíz év kellett ahhoz, hogy most már 99 dollárért megvásárolható legyen találmányuk, a Rodie ne-vű automatikus hangoló. A pici eszköz a gitár hangolókulcsához kapcsolódva képes analizálni a húrok hangját, és automatikusan beállítani annak feszességét a kiválasztott, megfelelő hangoláshoz igazítva.   


Ingyenes applikációjával okostelefonon, vagy táblagépen keresztül tud kommunikálni. A hangolás mellett figyeli a húrok állapotát, jelzi ha újrahúrozás szükséges, és naplózza a hangszer karbantartásait.

Az alábbi videók bemutatják a hangoló használatát:



Roadie Guitar Tuner and App Review:

Sting lélegzete is elállt...

José Feliciano, a világtalan Puerto Ricó-i gitáros, énekes és zeneszerző a zenei élet karakteres alakja.

Sting -a Police együttes élén, és egyénileg- azonnal felismerhető hanggal és stílussal rendelkezik.

A két kiváló zenész nagyon különbözik egymástól.

Néhány napja a Polar Music Prize-on Feliciano előadta Sting legjellegzetesebb Every Breath You Take című dalát - a maga módján:



Biztos, sokaknak tetszik - másoknak nem.

Sting -enyhén szólva- kínosan hallgatta:


Ő ezt így érzi, és adta elő:

Elbow - a könyökmagnó


Készül az újkori hordozható kazettás magnó!
Tervezői a hagyományos lejátszó mechanikus részeitől megszabadították az egyszerű és praktikus prototípust, ami -a mozgathatóságára utalva- az elbow, azaz könyök nevet kapta.

(Így valóban a "könyöködön jön ki a zene"!)


The ELBOW’s man feature is it’s biaxial arm – it rotates in two directions: an upward motion which enables the insertion of the cassette, and a sideways motion that allows manual switching of playing direction. Playback is controlled by a single wheel, and it has two connections for a standard 3.5mm audio plug and a mini USB port for charging and transferring audio to computer. There is also an additional pin that can be used to attach the player to the user’s clothes and other objects.

Ennyi az egész:

 
Dedicated to restoring the glory of a cassette tape...

Magyar Zene Háza

A Magyar Zene Háza az egykori Hungexpo épületek helyén épül fel, Sou Fujimoto világhírű japán építész tervei alapján. Az épület különlegességét az adja majd, hogy szinte teljesen áttetsző, a természettel történő minél szorosabb kapcsolat érdekében. 
A létesítmény múzeumi- és koncertkörülmények között fogja bemutatni a zene történetét, kiemelt figyelmet fordítva a magyar zenére. Az épületben kiállító-, koncert- és oktatótermek kapnak helyet, illetve szabadtéri színpaddal rendelkezik majd. 
A Magyar Zene Házában állandó zenetörténeti kiállítás várja majd a látogatókat, de emellett időszaki kiállításokkal, táncházzal is készülnek, illetve a házban helyet kap egy "hangkiállítás" is. A létesítmény építése várhatóan az év második felében kezdődhet meg, jelenleg még a kivitelezőt keresik a projekt megvalósításához.
Forrás: Portfolio 2017. április 11.


*************************************

Milyen lesz a Magyar Zene Háza?


A Liget Budapest projekt részeként 2017 elején megkezdődik a Magyar Zene Házának építése. Az épület várható befejezése 2018 márciusban lesz.



A Magyar Zene Háza Budapest legújabb zenei centruma lesz, a Liget belső részén, a Városligeti-tó mellett.
A komplexum részben egy zenei Csodák Palotája lesz; az állandó kiállítás részeként ugyanis meg lehet majd ismerni a hang, a zene fizikáját, keletkezését és feldolgozását, és a zenének az ember életében betöltött szerepét is.
Az interaktív állandó kiállításon a hang természetének bemutatásával, illetve zenetörténeti ismeretek közvetítésével a zene megismerhetővé és átélhetővé válik, így a Magyar Zene Házában tett séta egyszerre szórakozás és tanulás lehet mindenki számára.

A Magyar Zene Háza különlegessége rendkívüli komplexitásából fakad, három egységből áll, amelyek egymáshoz kapcsolódva, de egyenként is különböző funkciókat szolgálnak.
A három szint három szólamot is szimbolizál, az épület tervei is ennek jegyében készültek.

A földszinti rész a „vonzás” szintje az előadó-művészeteké, itt egy kisebb koncert-, illetve előadóterem is helyet kap. Itt olyan programokat szerveznek majd, melyek összhangban állnak a ház tartalmával és az alapkoncepcióval: az ismeretterjesztéssel, valamint a zene megszerettetésével – a világ zenéjének széles skáláját mutatják be itt a tervek szerint.

A föld alá került a „varázs” szintje, amely különleges élményeket kínál az elsősorban családoknak szóló, főként a magyar zenét bemutató állandó kiállítás és az egy-egy zenei korszakot, stílust részletesen feltáró időszaki kiállítások formájában. Ezen a szinten beléphetünk a különleges hangdómba is.

 A felső szint a „világosodásé”, ahol múzeumpedagógia kap helyet, fiatalok jöhetnek csoportosan, és rendhagyó zeneórákon vehetnek részt, helyet kap egy multimédiás zenei könyvtár, illetve egy alkotóműhely, vagy – ahogy ők hívják – egy „Lab” is, amely a zenéhez kapcsolódó projektcsapatok kutatómunkáját segíti.

Forrás és a teljes cikk: Zenei Csodák Palotája épül a Ligetben

Prezentáció és kerekasztal-beszélgetés 2015 június 1-én a Budapest Music Centerben.

Meghívott szakértők: Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem volt rektora, a MZH munkacsoport vezetője, Csonka András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kulturális igazgatója, Dubrovay László zeneszerző, egyetemi tanár, az MMA elnökségi tagja, Gőz László, a Budapest Music Center tulajdonos-igazgatója, Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója, Kovács Géza, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Énekkar és Kottatár főigazgatója és Lőrinczy György, a Budapesti Operettszínház főigazgatója.

 
Itt: a videó hosszabb változata.


Bounce - a sokoldalú mertronóm


Ritmus, tempó, ütem; meghatározó elemei a zenének.

A Bounce Metronome nevű alkalmazás jóval többre képes, mint egy normál metronóm; sokrétű segítséget, de látványos ismertetést, érdekes "játékot"  is nyújt ezen a területen.

Néhány példa ezek közül:

4/4-es ütem nyolcadokkal (showing how the beats naturally divide into eighth notes):



Dobolási alapismeretek (Drum Rudiments - Basic rhythms used by Drummers, like a "vocabulary" of drumming):



Poliritmika - amit láthatunk is:



Theremin "dobgépének" hanghullámai (Brings together ideas from Theremin's Rhythmicon and the lovely pendulum waves):



Itt még böngészhetsz tovább:

The lovely pendulum waves, with all rhythms played on harmonics
Video-resources

Ingyenes regisztrálásra, kipróbálásra itt van lehetőség:

Bounce Metronome


Kazetták - életfogytiglanig!

A hangkazetták és a lejátszók fölött eljárt az idő.

Ki gondolná, hogy mégis van egy olyan réteg, amely kizárólag ezt a hanghordozót használja!

Amerikában több mint kétmillióan vannak!


Ők a börtönökbe zárt rabok, akik a szigorú biztonsági előírások miatt csak kazettákat használhatnak, mert még a CD-lemezből is lehet veszélyes "fegyvert" készíteni.

A speciális, átlátszó műanyag kazetták csavarok nélkül, ultrahangos hegesztéssel készülnek.

Az úgynevezett "prison tape" Amerika legnagyobb "szalaggyárának" a National Audio Company égisze alá tartozik. Kapacitásuk napi százezer kazetta.

Játék-hangszer-művészet



Fent metal-art, balra gördeszkából készített gitárok láthatók.

A lenti dobszerelés sem játék, hanem modern művészeti alkotás  (recycled sculpture art) konzervdobozok felhasználásával:

Helmut Smits recycled art 

Játék és játékos:

Bálna-dal


A hatalmas testű hosszúszárnyú bálna súlya akár 40 tonna is lehet.
Az óriási hímek párkereséskor dalra fakadnak és különös dallamú énekük akár 30 kilométerre is elhallatszik.

Tudósok már régóta vizsgálták ezt a kommunikációs jelenséget, amikor az Optus nevű ausztrál  telekommunikációs cég illetve az M&C Saatchi támogatásával zenészeket is bevontak a kutatásokba. Így jött létre a Bring Whales To Surface project, ami az emberek és az állatok sajátságos kommunikációját mutatja be.

A látványos eredmény:



Az előkészületekről:



A videókon egyértelműen látszik, hogy nem csak a kutatás támogatása, hanem önreklámozás céljából is készültek.
Az Optus és az M&C Saatchi számtalan "fizetős" munkája közül egy szintén állati hanggal kapcsolatos reklámfilmje a cápaveszély jelzésének lehetőségét hirdeti, mutatja be:



Extravagáns

Művészek között különösen gyakori a túlcsapongó, különcködő, bogaras, túlságos, hóbortos, szertelen, eszelős, túlzó, furcsa, szokatlan, sajátos...azaz extravagáns személyiség.
Ezért éppen ideje, hogy ezt a jelzőt felvegyem a címkék közé.

Illusztrációként pedig néhány extravagáns páros -de a maga nemében páratlan- fotó:


Rácz Gergő: bolondod voltam

Rácz Gergő hetek óta toplistás dala egy személyes élményen alapul. Pár éve ugyanis megtörtént vele, hogy nevetésbe fulladt egy szakítása. 

“Emlékszem, amikor a szakítás után váratlanul poénkodásba kezdtünk és könnyezve nevettünk a kocsiban. 

Ez a szürreális élmény alapozta meg a Bolondod voltam klipjét. Igaz, a videóban ezt az autós jelenetet nem mutattam meg, csak az azt megelőző napok furcsa szituációit.

Művészként szerettem volna ezt a groteszk helyzetet a klip beállításain is megjeleníteni. 



Egyébként a szakítás után nem sokkal újra összejöttünk és azóta is együtt vagyunk. Ha nem így lenne, nem biztos, hogy utólag ennyire viccesnek találnám ezt a sztorit.” – mesélte Gergő.

A dalt Gergő Ívvel énekli, aki egyébként nem az a lány, akivel mindez megtörtént.

“Szerzőtársammal, Bella Mátéval pont olyan fátyolos hangot képzeltünk el ehhez a számhoz, mint amilyen Ívé, és ő tökéletesen hozta azt a hangulatot, ami ehhez a dalhoz szükséges.”

A történet groteszk hangvétele a klip technikai megoldásain is tükröződik. A manapság nagyon népszerű gif-ek és cinemagraph-ok ihlették a benne lévő furcsa mozgásokat és helyzeteket, amit Gergő rendezőtársával, Tóth Mátéval közösen talált ki. 

“Mivel ebben a klipben nem csak zeneszerzőként és előadóként, hanem rendezőként is jelen vagyok, valamint az utómunkálatok oroszlánrészét is magamra vállaltam, nem volt könnyű a munkafolyamat, de nagyon jó érzés látni a végeredményt.” – mondta az énekes.

“Egy hónapra teljesen belevetettem magam a klipkészítésbe, és ezalatt félretettem a zenélést is. Sokat tanultam a vágásról és egyéb utómunkákról. Elképzelhető, hogy ezután is fogok ilyesmit csinálni, de a hangsúly mindig a zenén lesz, szóval maradok az eredeti szakmámnál.”



Zeneszerző: Bella Máté – Rácz Gergő
Szövegíró: Bencsik-Kovács Zoltán
Remix: Sante Cruze
Rendező: Rácz Gergő – Tóth Máté
Vágó: Rácz Gergő
Utómunka: Rácz Gergő – Nagy Bence

Dalszöveg:

Idepottyantál
Beléd botlottam
Pont úgy utaztunk
Ahogy elgondoltam
Nem is aludtam
Mikor aludtál
Szemed vigyáztam
Pici csöppem voltál 

De te vadultál
Beletanultam
Poklos mennyország
Kicsit eldurvultál
Nem is hiányzol
Csak az eső fáj
Hoztam esernyőt...
Mondtam, csak ésszel
Ne játssz, kérlek a tűzzel
Vége és ámen
Bolondod voltam, de már nem
Értsd meg, hogy vége és ámen
Bolondod voltam, de már nem

Nagyon nyomultál
Aztán otthagytál
Visszaosontál 
Kicsit megrontottál
Ha kiborultál
Másra szorultál
Hova zuhantam
Bele nem gondoltál…
Újra megunnál
Magam maradtam
Magad maradtál
Kicsit átváltoztam

Nem is hiányzol
Csak az eső fáj
Hoztam esernyőt...

Geronimo's Cadillac

Itt megtudhatod, hogy mi a különbség a párizsi apacsok és a vadnyugatiak között.

Vagy elolvashatod, hogy mi ihlette Michael Murphey dalszerző-énekest a Geronimo Cadillac-je című dalának komponálására.


Meghallgathatod a Modern Talking egykori slágerének korszerűsített remixét, melynek a címén kívül nem sok köze van az indiánokhoz: 


Itt már igazi zenészek hallhatsz (és olvashatod a dalszöveget):


Manfred Mann's Earth Band - Geronimo's Cadillac (Album:Masque - 1987)

They put Geronimo in jail down South
Where he couldn't look a gift horse in a mouth
Sergeant, Sergeant don't you feel
There's something wrong with your automobile
Warden, Warden, listen to me
Be brave and set Geronimo free
Governor, Governor, 'aint it strange
You never see a car on the Indian range

Oh boys take me back
I wanna ride in Geronimo's Cadillac
Oh boys I wanna see it for real
I wanna ride in Geronimo's automobile
Take me, take me, take me back
I wanna ride in Geronimo's [Cadillac]

Warden, Warden, don't you know
The prisoners 'aint got no place to go
It took ol'Geronimo by storm
They took the badges from his uniform
Jesus told me and I believe it's true
The redmen are in the sunset too
They stole their land and they won't give it back
And they sent Geronimo a Cadillac

Oh boys take me back
I wanna ride in Geronimo's Cadillac
Oh boys I wanna see it for real
I wanna ride in Geronimo's automobile
Take me, take me, take me back
I wanna ride in Geronimo's [Cadillac]

They put Geronimo in jail down South
Where he couldn't look a gift horse in a mouth
Sergeant, Sergeant don't you feel
There's something wrong with your automobile
Warden, Warden, listen to me
Be brave and set Geronimo free
Governor, Governor, 'aint it strange
You never see a car on the Indian range

Oh boys take me back
I wanna ride in Geronimo's Cadillac
Oh boys I wanna see it for real
I wanna ride in Geronimo's automobile
Take me, take me, take me back
I wanna ride in Geronimo's [Cadïllac]


Ez egy ráadás (főleg a fotó miatt):



Bill Miller Geronimo's Cadillac Lyrics:

Well they put Geronimo in jail down south
Where he couldn't look the gift horse in the mouth
Sargent, sargent, don't you fear
There's something wrong with that automobile
Governer, governer, isn't it strange
I ain't never seen on car on this indian range
Warden, warder, please listen to me
Be brave and set geronimo free

I said boys, take me back
I want to ride in Geronimo's cadillac
I said boys, take me back
I want to ride in Geronimo's cadillac
Let me ride, let me ride

White man, white man, don't you know
Those indians they had no place to go
They took old Geronimo by storm
Ripped off the feathers from his uniform
Jesus tells me I beleive its true
He said the red man is in the sun set too
They stole he land, now they won't give it back
And they sent Geronimo a cadillac

I said boys, take me back
I want to ride in Geronimo's cadillac
I said boys, take me back
I want to ride in Geronimo's cadillac
Let me ride, let me ride...

Mona Lisa grimasza

Leonardo da Vinci leghíresebb remekműve a Mona Lisa. A hölgy rejtélyes mosolya és története számtalan ötletet, alkotást inspirált.

Az american Panic! at the Disco nevű alternatív rock band dala a "The Ballad of Mona Lisa":


Az alábbi képek készítője szerint Lisa ilyen grimaszokkal szórakoztatja magát, amikor éjjel egyedül van a képtárban:


A téma magyaros megközelítése:

Lemez mögé bújva...

Tíz évvel ezelőtt DJ Carl Morris 2007 áprilisában is vidám bulit rendezett haverjaival.

A disco után, még ott a bárban készült egy fotó, melyen lemezborítók mögé bújtak. A kép felkerült a Facebookra, és ezzel elindult egy új hóbort, a Sleeveface.

The term 'Sleeveface' was coined in April 2007 by Cardiff resident Carl Morris after pictures were taken of him and his friends holding record sleeves to their faces whilst Djing in a Cardiff bar.


A sleeveface lényege, hogy egy nagylemez borítójának felhasználásával minél ötletesebb fotó készüljön. (Kép a képben kompozit fotó.)

Sleeveface (also known as “LP Portraits”) is a participatory photo meme that involves placing a record sleeve in front of one’s face and taking a profile picture, which reveals a “hybrid face” of the subject and famous person depicted on the vinyl cover.

A Sleeveface a lemezborító angol  elnevezése, a "record sleeve" és a face (arc) összekapcsolása.

Így készült az alkotás:


A "feltalálók" könyvet is írtak: Be the Vinyl címmel:


Rengeteg  "Vinyl faces art" fotó készült, de videón is alkalmazzák az ötletet.
Here’s the astonishing new sleeve-tastic video from the band Acollective for their song BreakApart:


Itt a hivatalos weblap: Sleeveface, de ha nem (csak) a lemez, hanem a pénz is érdekel, akkor Moneyfacing.

Újabban a könyvbarátok is felfedezték a látványos borítók adta lehetőséget, és népszerűvé vált a hasonló elven működő bookface!

Black Sabbath - hanggal és fénnyel


"War Pigs"
Song by Black Sabbath from the album Paranoid
Released18 September 1970
GenreHeavy metal[1]
Length7:58
LabelVertigo
Writer(s)Tony IommiOzzy OsbourneGeezer ButlerBill Ward
Producer(s)Rodger Bain

Black Sabbath angol heavy metal együttes egyik legendás dala a War Pigs.

Ennek néhány video és koncertfelvételéből látható néhány az alábbiakban, valamint a zenére készült rendkívül látványos fény-show.

Showroom Lightshow (Winter 2017) at ADJ's Los Angeles headquarters. Designed by Edgar Gonzalez:


Gear List: 2 ADJ AV6 (4×2 Walls), ADJ AV3- 15 Panel Convex’d Wall, 6x Flashkling Strip, 5x ADJ FlashKling Batten, 20x ADJ 3D Vision Panels, 3x ADJ Asteroid, 6x ADJ Dotz Matrix, 4x ADJ Focus Spot One, 6x ADJ Focus Spot Two, 4x ADJ Focus Spot Three Z, 4x ADJ Illusion Dotz, 4x ADJ Illusion Dotz 4.4, 4x ADJ Inno Color Beam Z19, 6x ADJ Inno Color Beam Z7, 4x ADJ Inno Pocket Spot LZR, 8x ADJ Inno Pocket Wash Z4, 8x ADJ Inno Spot Pro, 4x ADJ Into Spot Elite 2x ADJ Ninja 5RX, 6x ADJ ON-X, 4x ADJ Penta Pix 5x ADJ Ricochet, 1x ADJ Royal 3D, 2x ADJ UV COB Cannon, 8x ADJ Vizi Beam RXONE, 8x ADJ Vizi Beam 5RX, 6x ADJ Vizi Beam 16RX, 3x ADJ Vizi Roller 2R,1x ADJ Warlock, 1x ADJ Entourage Faze Machine, ADJ 5P Hex as truss warmers.
Programed on Elation Professional Compushow and Media Master Pro.


"War Pigs" 
Generals gathered in their masses
Just like witches at black masses
Evil minds that plot destruction
Sorcerers of death's construction
In the fields the bodies burning
As the war machine keeps turning
Death and hatred to mankind
Poisoning their brainwashed minds
Oh lord yeah!

Politicians hide themselves away
They only started the war
Why should they go out to fight?
They leave that role to the poor

Time will tell on their power minds
Making war just for fun
Treating people just like pawns in chess
Wait 'til their judgement day comes
Yeah!

Now in darkness world stops turning
Ashes where the bodies burning
No more war pigs at the power
Hand of God has struck the hour
Day of judgement, God is calling
On their knees the war pig's crawling
Begging mercy for their sins
Satan laughing spreads his wings
oh lord yeah!

Kodály Zoltán emlékére...


KODÁLY ZOLTÁN 

Meghalt: 1967. március 6.


Kodály -és a "módszere"- sokkal többet jelent a zene tanulásánál, oktatásánál.
Fontosságát talán ez a gondolata fejezi ki legjobban:
Aki zenével indul az életbe, bearanyozza minden későbbi tevékenységét, az életnek olyan kincsét kapja ezzel, amely átsegíti sok bajon. A zene tápláló, vigasztaló elixír, és az élet szépségét, s ami benne érték, azt mind meghatványozza.
Kodály Zoltán aláírása

Ennek szellemében ma nem csak ötven évvel ezelőtti halálára emlékezünk, hanem felidézzük szemléletét jelenleg is aktuális gondolataival és néhány írással.

A Kodály-módszer - és utóélete
...a világ zenei nevelési nagyhatalomnak tartotta Magyarországot, csodájára jártak a Kodály-módszernek, az éneklő, muzsikáló ifjúságnak. Azóta e jól felépített rendszernek jóformán csak a romjai maradtak.
Kodály már tudta...

Nem mindennapi kórusok

Legyen a zene mindenkié!
(Kodály Zoltán)




Diszkónika - Mi muzsikus lelkek - linkelünk

Cs.Kádár Péter "Diszkónika" című különleges ismeretterjesztője először 1984-ben jelent meg könyv formájában.
XXI. századi változata sorozatként olvasható a  soulmusic.hu weboldalon.

A rendkívül érdekes, szórakoztatóan tartalmas, sőt humoros és "látványos" sorozat -a szerző célja szerint- nem muzsikusoknak szól, hanem olyanoknak, akik nem tanultak zenét, és a hangok világát technikai oldalról közelítik meg.

Ezért úgy gondoltam, egy fejezetet kísérletképpen kiegészítek zenei ismeretekkel azok számára, akiket a technika mellett a zene(elmélet) világa is érdekel. 

Tehát, az eredeti cikk az alábbi címre kattintva érhető el.
Amennyiben az írás zenei vonatkozásai is érdekelnek, akkor -ezen az oldalon-, az illusztrációktól lecsupaszított szövegben elhelyezett linkekre klikkelve kiegészítő információkhoz juthatsz.

Cs.Kádár Péter - XXI. századi Diszkónika, 66.
Mi muzsikus lelkek

Ha egy hang fizikai magasságát akartuk jellemezni, akkor frekvenciáról, rezgésszámról beszéltünk. Ha e rezgésszámok viszonyát vagy egymástól való távolságát akartuk ábrázolni, akkor mindenféle függvényeket rajzoltunk.

A zenészek más fogalmakat használnak: frekvencia helyett a hangokat betűkkel és mindenféle kriksz-krakszokkal azonosítják; függvények helyett kottákat írogatnak: érdemes megismerkedni néhány, a muzsikával kapcsolatos kifejezés értelmével is, hogy azután mindkét nyelvezetet használni tudjuk.

A hang fizikai jellemzőit (intenzitás, alapfrekvencia, spektrum, időtartam, irány, terjedelem) és a hangérzet paramétereit (hangosság, hangmagasság, hangszín, érzékelt időtartam, érzékelt irány, érzékelt terjedelem) már korábban fölsoroltuk, de mit kezdenek ezzel a komponisták és az előadók?

Anélkül, hogy beletúrnánk abba a vitába, hogy mi is a zene – zene mindaz, amit zenének tekintünk –, a muzsika legáltalánosabban használt eszköze a hang, a dallam, a ritmus, a harmónia és a dinamika.

Az európai zenében a 20. század közepéig a legfontosabb paraméter a hang magassága volt; annak változásai és a ritmus határozta meg a zenei formát. Azt tényt, hogy a hangmagasság érzete nem azonos a fizikai frekvenciával, és hogy az agyunk az egymás után sorakozó hangmagasságokból dallamot képez, a zenészek arra használják, hogy e hangmagasság kapcsolatokkal feszültebb vagy oldottabb érzéseket keltsenek bennünk. Persze, ha ez ilyen egyszerűen történne, akkor mindenkit ugyanaz a muzsika bűvölne el, de te is megtapasztaltad az első szülői nyakleves után, hogy ez kultúrkörtől, műveltségtől, életkortól és sok-sok szubjektív tényezőtől függ.

Talán legegyszerűbb a hangmagasságot lejegyezni. A zenei lejegyzést amúgy notációnak hívják, mert a muzsikusok is imádnak külföldiül beszélni. Mint minden hangrögzítés, így a notáció is az időt transzformálja a térbe – esetünkben két dimenzióba. A legcélszerűbb notációnak sokáig az ötvonalas kotta bizonyult, azzal a megkötéssel, hogy az egyes hangok nem lehetnek tetszőleges frekvenciájúak. Valójában ez az ábrázolás a billentyűs hangszerek lelkivilágához áll közel.

A hang magasságát a vonalrendszeren elfoglalt helye mutatja. Az öt vonal és négy vonalköz jelzi a hangok helyét. A vonalrendszer alatti vagy fölötti hangok jelzésére pótvonalakat használnak. Az ábrán először az úgynevezett egész- vagy törzshangok (fehér billentyűk) jelölése látszik.

Az a gond ezzel, hogy úgy tűnik, mintha ezek frekvenciában azonos távolságra (pontosabban: ugyanolyan arányban) lennének. Hogy az oktávon belüli félhangokat (fekete billentyűk) is jelölni lehessen, kitalálták a módosító jeleket, a keresztet (fél hangnyit emel), a b-t (fél hangot mélyít), a kettős keresztet (egész hangnyit emel), a kettős b-t (egész hangnyit mélyít) és a feloldójelet, amely helyreállítja az eredeti hangmagasságot.

Ha a módosító jel nem egyes hangjegyek előtt áll, hanem a vonalsor elején, akkor előjegyzésnek hívjuk, ami meghatározza a teljes zenemű vagy annak egy része hangnemét is.

A hangnemek a nevüket a kezdő hangjukról kapták. A C-dúr hangnemhez nem tartozik előjegyzés.

Egy-egy hangnemhez meghatározott skála tartozik

A dúr hangnemnek általában világos, tiszta, olykor vidám, vagy akár megható érzéseket tulajdonítanak, míg a mollnak sötét, komor, esetenként szomorú, gyászos jelleget. De ez így marhaság, kb. olyan általánosítás, mint az, hogy az okos nők csúnyák, a szépek meg buták.

Jut eszembe, hogy a hangok elnevezése az abc kis- és nagybetűivel történt, a felfelé módosítás -isz, a lefelé módosítás -esz végződést kapott. Annak érdekében, hogy az élet egyszerű legyen, kitalálták a „kiegyenlítetten temperált” rendszert, hogy minden hangnemben könnyen lehessen játszani minden hangszeren. E szisztémában két félhang aránya mindig 2-nek a 12. gyöke, ami kb. 1,06-nak felel meg. Ebben a rendszerben az egyik törzshang fél hanggal történő emelése ugyanazt a hangot jelöli, mint a következő törzshang fél hanggal való leszállítása. Ez a megoldás olyannyira elterjedt, hogy már nem is tűnnek hamisnak az egyes hangok. Pedig de.

Az egyes oktávok (regiszterek) hangjait kiegészítő jelzésekkel látták el.

Hogy ne kelljen kismillió pótvonalat alkalmazni, kulcsokat is kitaláltak. amelyek eredetileg a különböző hangfekvésű, hangfajú énekesekhez kötődtek.

A sokkulcsos példában szereplő hangjegyek mind az egyvonalas c hangot jelölik.

Az ötvonalas kotta mellett a másik gyakori lejegyzés a tabulaturás notáció. Ekkor nem a hangok magasságát, hanem a hangok megszólaltatásának helyét mutatják meg az adott hangszeren. A lant (és később gitár) húrjain pontokkal vagy számokkal (és ritmussal) lehet jelölni azt a fogást, mely a kívánt hangok lejátszásához szükséges.

A hangok nemcsak magányos betűkkel, hanem szolmizációs szótagokkal is jelölhetők. Nálunk a Kodály-módszer megcsúfolásának részeként rémisztgetik a gyerekeket ezzel, hátha örökre megutálják az éneklést, de legalább jót lehet röhögni a lalatanár kézmozdulatain.

A 20. században kiderült – persze, korábban is –, hogy a 12 félhangra osztott oktáv nem elég finom. Ezért vezettek be egy sokkal kisebb egységet, a centet. A használatával az oktáv 1 200 részre osztható.

A zenészek a hangok közötti távolságot, pontosabban két hang hangmagasság arányát hangköznek hívják; ebből a legegyszerűbbet, az oktávot, az 1:2 arányt mi is használtuk már. Az oktáv hangközt alkotó hangok nagyon jól szólnak együtt, azt is mondhatjuk, hogy hasonlítanak egymásra.

A 2:3 arányú hangköz neve: kvint. Ez a második legfontosabb hangköz. Az ezt alkotó hangok is nagyon jól szólnak együtt. A hegedű, a brácsa (mélyhegedű), a cselló szomszédos húrjait kvint hangközökre hangolják.

A 3:4 arányú hangköz neve: kvart. Ez a kvint kiegészítő hangköze, más szóval megfordítása. Ez azt jelenti, hogy egy kvint meg egy kvart összesen egy oktávot tesz ki. Mivel a hangközök valójában arányok, az „összegük” szorzással jön ki. Kvart hangközre hangolják a nagybőgő és a basszusgitár húrjait, illetve egy-egy hangköz kivételével a lant és a gitár húrjait is.

A 4:5 arányú hangköz a nagyterc az 5:6 pedig a kisterc. E két hangköz összege egy kvint.

Ennél sokkal többféle hangköz is van, de ezek a legismertebbek – és ahhoz, hogy a hangmagasság meg a hangszín pszichoakusztikai jellegzetességeit megismerd, ennyi elég is lesz.

A zenében nagyon gyakran több hang szólal meg egyidejűleg. Az egyszerre megszólaló különböző magasságú hangok rendezett seregletét hangzatnak (akkord, harmónia) nevezzük.

A XX. században más rendszerek is elterjedtek. A dúr-moll (tonális) komponálás után megjelentek az atonális művek, kb. 100 évvel ezelőtt pedig részben a környezet hangjaiból, részben elektronikus hangkeltőkkel, esetleg az akusztikus hangszerekkel ötvözve új zenei alkotások születtek. Az ábra Karlheinz Stockhausen Kontakte című műve lejegyzésének részletét mutatja.

Ma már nem is értjük, hogy ez a muzsika miért háborította föl a korabeli hallgatókat – mindenesetre számos rockzenész volt a pasi rajongója.